top of page

Ročenka

Co je to ročenka?

Ročenka je fotokniha, obsahující třídní fotky studentů, portréty žáků a učitelů, fotky z důležitých událostí jako jsou školní ples, veškeré školní výlety či fotky ze školních soutěží. Dále je kniha doplněna textem o škole a o tom, co se v daném roce odehrálo nejen ve škole, ale i ve školním životě studentům. Ročenka slouží studentům jako upomínka na školní léta, kterou můžou listovat celý život.

Historie

Historie ročenek sahá až do starověkého Řecka a Římské říše, kde mramorové desky tvořící „ročenku" ,sloužily k připomínání významných událostí či tříd vojenských kadetů. V USA se ročenky začali objevovat již v 17. století a to převážně na východním pobřeží. V období od 18. do 19. století se ročenky stávaly běžnějšími na všech školách po celém světě. První moderní ročenka, jako ji známe dnes, vznikla na univerzitě Yale a to v roce 1806. Od té doby se stala ročenka celosvětovým fenoménem a samozřejmostí na každé střední a vysoké škole.

Snímek_obrazovky_2023-11-30_211455_edite

K čemu mi bude ročenka?

Ročenka slouží jako průvodce daným školním rokem. Nicméně hlavním důvodem, proč si lidé pořizují ročenky, je na památku. Ročenka je hmotnou vzpomínkou na celý školní rok. Když si ji později vezmete do ruky, můžete si v ní prolistovat a zavzpomínat na všechny ty vtipné, dojemné nebo zábavné okamžiky, které jste zažili ve škole. A když vyrostete a budete mít vlastní děti, můžete s nimi otevřít ročenku a společně se na ni podívat.

Ukážete jim fotky a povíte příběhy o tom, jaké to bylo chodit do školy. Můžete jim třeba ukázat, jak vypadaly třídní akce nebo sportovní události, a říct jim, s kým jste chodili do školy. Je to skvělý způsob, jak sdílet své vzpomínky a ukázat jim, jaký jste byl(a) ve svém školním období.

Kde všude najdu ročenky?

Ročenky jsou tradicí jak na středních a vysokých školách tak na základních školách a gymnáziích. Jsou významnou součástí školního života a to nejen v zemích jako Spojené státy americké a Kanada, ale i v evropských zemích, jako je například Německo, Rakousko, Itálie, Velká Británie a Francie,.... Dále jsou ročenky rozšířeny i ve východní části světa, jako je Indie, Čína, Japonsko, Jižní Korea a mnoho dalších.

Například v Německu a v Rakousku jsou ročenky velmi populární a běžně se vyskytují na středních školách a gymnáziích. Slouží jako dokumentace školního roku a obsahují fotografie, informace o studentech a událostech, které se v průběhu roku odehrály.

Každá země má své vlastní zvyky a tradice, které se projeví na formě jejich ročenek. Základním cíl těchto knížek je však vždy stejný - zachytit a zdokumentovat vzpomínky, události a životy studentů během školního roku.

Snímek_obrazovky_2023-11-30_211455_edite
barevné knihy
bottom of page